sobota, 15 marca 2014

„My lunatycy, czyli rzecz o (Re)Publice”

Wywiady, wspomnienia, a przede wszystkim mnóstwo nieopublikowanych wcześniej unikalnych fotografii zgromadzonych przez fanów zespołu Grzegorza Ciechowskiego. W Toruniu trwają pracę nad książką pod roboczym tytułem „My lunatycy, czyli rzecz o (Re)Publice”.

Trochę tego było. "Republika. Gwiazdy, komety & czad" Aleksa Stacha, "Grzegorz Ciechowski 1957 - 2001. Wybitny artysta rodem z Tczewa." pod red. Jana Kulasa, a także naukowa "Republika wrażeń" pod red. Marka Jezińskiego, która rozpatruje fenomen Republiki w różnych kontekstach. Od muzyki i tekstów, aż po charakterystyczny sceniczny wizerunek. W ubiegłym roku do tej republikańskiej biblioteczki dołączyła jeszcze opowieść Małgorzaty Potockiej zatytułowana "Obywatel i Małgorzata". W najnowszej książce, która powstaje właśnie w Toruniu do głosu mają dojść przede wszystkim fani zespołu. 

Prace nad książką „My lunatycy, czyli rzecz o (Re)Publice” trwają. 

- Wraz z Anią Sztuczką, założycielką fan klubu "Moje modły" podjęliśmy trud spisania ich wspomnień i osobistych anegdot dotyczących Republiki, a także wszystkiego co się z nią wiąże. W pewnym sensie ma to być swoisty pamiętnik zdarzeń, tych najbliższy zespołowi, pamiętnik fanów, którzy na przestrzeni lat uczestniczyli w jego życiu - twierdzi Krzysztof Janiszewski. Sam jest nie tylko wielkim fanem zespołu Grzegorza Ciechowskiego, ale także muzykiem. W 2001 roku z grupą Half Light nagrał "Nowe orientacje", elektroniczny remake „Nowych sytuacji”, debiutanckiego albumu Republiki z 1983 roku. 

Książka, nad którą pracują Sztuczka i Janiszewski, ma także opowiadać o fenomenie toruńskiej sceny muzycznej lat 80. i jej twórcach. Ma opisywać miejsca, w których narodziła się nie tylko Republika, ale cała toruńska Nowa Fala. Oprócz rozmów z żyjącymi członkami Republiki, toruńskimi muzykami oraz fanami zespołu, w książce znajdzie się wiele reprintów, przedrukowanych listów fanów, wierszy okolicznościowych, a także fanzinów z lat 80. - Ten materiał dokumentalny pokazuje jak w dobie braku internetu i Facebooka, fani przekazywali sobie informacje i materiały dotyczące swoich idoli - mówi Krzysztof Janiszewski. - Prace nad książką powinny zakończyć się na początku przyszłego roku. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...