wtorek, 18 marca 2014

Absurd - "Pomarańczowy album"

Grupa Absurd wydała swój debiutancki album - z uwagi na kolor okładki nazywany „Pomarańczowym”.

Absurd
Nie jest to zły zespół. Zwłaszcza, że grupa potrafi w ciekawy sposób przełamać standardowy schemat wiążący kompozycję wyłącznie z refrenem i zwrotką. Potrafi bawić się zmianą tempa, pauzą... Efekt? Słuchając tych nagrań pierwszy raz, czasami nie wiadomo co wydarzy się za chwilę. A to spory atut. Na nieco skostniałej w ostatnim czasie i dość uporządkowanej od kilku lat lokalnej scenie, dawno nie było takiej młodzieńczej eksplozji rockowej świeżości. I do tego tak pełnej energii.

„27”, „Maleństwo”, „Wygnanie lwa z ZOO”, „Alterstyle”, „Dziwka”... Zanurzając się w te kompozycje, można choć na chwilę stać się ich fanem. I to nawet wtedy gdy zespół trąci Happysadem w „Plastelinie cz. 3” czy „Lekcji nr 1”. „Nie podnieca mnie już 27 lat wypisane na grobie” - śpiewa Mateusz „Czyżyk” Czyżniewski, lider Absurdu. Sporo jest zresztą na tej płycie wpadających w ucho fraz. Do tekstów nie można mieć większych uwag. Pełne buntu historie z konkretnymi tematami. W polskiej piosence to dziś rzadkość. 

Muzycy Absurdu na różne sposoby starają się odżegnywać od komercji, z czym wiąże się zresztą pewna historia. W 2009 roku zespół wystartował w muzycznym konkursie organizowanym przez TVN. W głosowaniu internatów zdobył trzecie miejsce, w związku z czym stacja zainteresowana była wykorzystaniem jego utworu pt. „Zwyczajna” w serialu „39 i pół”. Jednak kiedy miało już dojść do podpisania umowy „Czyżyk”, autor wszystkich kompozycji zespołu, odmówił. Uznał podobno, że byłoby to zbyt komercyjne działanie.

Absurd na żywo? Zespół z Lubicza miałem okazję oglądać na scenie dwa razy. Podczas pierwszego plenerowego występu przepadli. O wiele lepiej poradzili sobie w klubie. Refleksja z tego ostatniego koncertu była jednak jedna. Ekspresja szalejącego z gitarą przy mikrofonie „Czyżyka” nie ma przełożenia na resztę zespołu. Tylko on jest w stanie skupić na sobie uwagę. I nie zmienią tego nawet pozamuzyczne walory basistki. Jak trafnie zauważył mój znajomy - gdyby w Absurdzie takich „Czyżyków” byłoby kilku, to zmiataliby inne zespoły ze sceny. A tak jest jak jest.

Absurd, HRPP Records 2014.


1 komentarz:

  1. Ze swojej strony polecam także najnowsze wydawnictwo zespołu Absurd - http://altmundi.pl/2015/05/radiowe-piosenki/ - kawał dobrej i naprawdę przyjemnej muzyki ;) Oby więcej takich bandów ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...