piątek, 22 sierpnia 2014

Steve Nash & Turntable Orchestra

To będzie absolutne wydarzenie. Takiego muzycznego przedsięwzięcia jeszcze nikt nie realizował. I to nie tylko w Polsce, ale i na świecie.Wszystko zaczęło się w grudniu ubiegłego roku. Toruński duet Steve Nash oraz Dj Funktion - czyli Kacper Nowak oraz Juliusz Pacek - po raz drugi z rzędu pokonał najlepszych Dj-ów na świecie sięgając w Krakowie po tytuł Mistrzów Świata IDA w kategorii „Show”. - Wtedy po raz pierwszy pomyślałem, że można by zrobić coś większego; że można by skonfrontować to, co robimy z kulturą wysoką. Pokazać, że Dj-e nie tylko grają na imprezach do tańca, ale potrafią też wykonać w pełni ambitny materiał i być partnerem dla orkiestry - opowiada Nowak. 

Krótko później zaczęły powstawać pierwsze zręby materiału. Kacper Nowak stworzył kompozycje muzyczne rozpisane aż na dziewięć gramofonów, fortepian, syntetyzatory oraz czterdziestoosobową orkiestrę. To jego w pełni autorski projekt, który powstał przy współpracy z Anną Weber, pomagającą mu z orkiestracją. - Każdemu z Dj-ów powierzyłem oddzielną partię. Prowadzą dialog z resztą instrumentów oraz z całą elektroniką - mówi. - Powstanie z tego godzinny materiał koncertowy, który zaprezentujemy publicznie w grudniu.

Nowak jest zawodowym muzykiem. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi. Wielokrotnie miał okazję występować wspólnie z orkiestrą z klasycznym repertuarem. Ale jeszcze nigdy jako Dj. - Przekonałem dyrektora toruńskich symfoników, że to niezwykle intrygujący pomysł. I wystartowaliśmy  - opowiada. Pierwsze pięć prób w Dworze Artusa już za nimi. Skromną próbkę tego nad czym pracują można już znaleźć na YouTube lub na stronie projektu na Facebooku. Wkrótce w sieci takich materiałów promocyjnych ma być więcej.
Całość przedsięwzięcia skupia w sobie brzmienia charakterystyczne dla muzyki poważnej, opracowywane jednak za pomocą nowych narzędzi i technik produkcji muzycznej. Jak na informację o tym nietypowym projekcie zareagowali członkowie TOS? - To uniwersalni muzycy, którzy są w stanie zagrać wszystko - twierdzi ich dyrektor Paweł Dudzik. 

Warto podkreślić, że do tej pory na świecie nie zrealizowano projektu, w którym z orkiestrą zagrałoby aż dziewięciu Dj-ów. Powstał tylko jeden koncert na gramofon i orkiestrę symfoniczną wykonywany przez Dj Switcha z Wielkiej Brytanii w 2011 roku. Była to kompozycja napisana przez Gabriela Prokofjewa, bratanka słynnego Siergieja Prokofjewa. Pojawiło się również kilka zespołów wykonujących muzykę na gramofonach, ale jeszcze nigdy nikt nie odważył się w takim dużym składzie zagrać wspólnie z orkiestrą. I to na żywo.

***
- W skład projektu pod nazwą Steve Nash & Turntable Orchestra poza liderem i 40 toruńskimi symfonikami wchodzi 9 najlepszych polskich Dj-ów: Dj Ben, Dj Chmielix, Dj Falcon1, Dj Funktion, Dj Haem, Dj Krótki, Dj Pac1, Dj Stosunkowodobry, Dj VaZee. 

- Turntablistę w odróżnieniu od zwykłego Dj, który miksuje muzykę w klubie, wyróżnia to, że wykorzystuje gramofon jak instrument muzyczny.

2 komentarze:

  1. niestety ale nieprawdą jest, że jest pierwszy tego typu projekt na świecie, polecam sprawdzić stronę projektu DJ Grazzhoppa Dj BigBand - djbigband.com w którym bierze udział ponad 12 skreczerów w zestawieniu z różnymi muzykami live, w tym orkiestrą symfoniczną.

    OdpowiedzUsuń
  2. niestety djbigband nie występował nigdy z orkiestrą symfoniczną :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...