czwartek, 19 listopada 2015

Mona Mur i "Warsaw"

4 grudnia ukaże się „Warsaw”, album niemieckiej wokalistki Mony Mur, który wyprodukował Grzegorz Ciechowski

- Nieodkrytych nagrań studyjnych nie ma już żadnych. Wiele występów było jednak nagrywanych dla programów telewizyjnych i kiedyś co najwyżej może ukazać się jeszcze jakiś koncert - powiedział już kilka lat temu Jerzy Tolak, ostatni menedżer Republiki.

Nie zapomnijmy jednak, że Grzegorz Ciechowski nie realizował się jedynie pod szyldem Republiki i Obywatela G.C. Z powodzeniem nagrywał jako Grzegorz z Ciechowa, tworzył muzykę filmową, a także pisał teksty (dla Justyny Steczkowskiej, Lady Pank) oraz produkował płyty innych wykonawców (Kasi Kowalskiej, Atrakcyjnego Kazimierza).To ostatnie pole artystycznych działań twórcy „Sexy doll” jest niezwykle intrygujące.

- Był pierwszym polskim producentem z prawdziwego zdarzenia.Wtedy w kraju nikt nawet  nie wiedział, czym taka enigmatyczna osoba się zajmuje - twierdzi dyrygent i kompozytor Adam Sztaba, który zaaranżował kompozycjeGrzegorza  Ciechowskiego na orkiestrę symfoniczną. - Bo kim jest producent? Kompozytor? Nie do końca. To człowiek, który decyduje o kształcie płyty, o tym kto się na niej pojawi, kto ją będzie realizował jako reżyser dźwięku i w jakim studiu będzie nagrywana.

I oto 4 grudnia nakładem Mystic Production ukaże się „Warsaw”, album niemieckiej wokalistki ukrywającej się pod pseudonimem Mona Mur. Jego producentem był nie kto inny, jak Grzegorz Ciechowski. Płyta w wyniku licznych perturbacji ukazuje się na rynku w całości dopiero po ponad 25 latach od nagrania! Lider Republiki nie tylko czuwał nad jej kształtem. Można usłyszeć na niej jego głos i charakterystyczne formy aranżacyjne. Co ciekawe album został nagrany w 1988 roku z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Krzesimira Dębskiego. Do tej pory na nagrania z tego albumu można było trafić jedynie na różnych kompilacjach.


Kim jest Mona Mur? Artystka  w latach 80. związała swoją artystyczną ścieżkę z pionierami  muzyki industrialnej – grupą  Einstürzende Neubauten. Wspólnie zrealizowali m.in. takie słynne utwory grupy jak „Snake”, „Eintagsfliegen” i „120 Tage”. Współpracowała również z Dieterem Meierem z elektronicznej grupy Yello, a także Davem Greenfieldem z nowofalowego The Strangers.  Z pomocą tego ostatniego udało jej się w 1988 roku wydać debiutancki album „Mona Mur”. „Warsaw” jest jej drugą płytą. Warto wspomnieć, że Mona Mur pojawiła się 2011 roku w klubie „Od Nowa” podczas cyklicznego koncertu pamięci Grzegorza Ciechowskiego.

2 komentarze:

  1. W Polsce ukazuje się po raz pierwszy. W Wielkiej Brytanii ukazała się już w 1991 roku nakładem wytwórni Solid Pleasure należącej do Borisa Blanka z zespołu Yello.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...