czwartek, 12 czerwca 2014

Letnie festiwale w Polsce 2014

Bob Dylan, Eric Clapton, Soundgarden, Metallica... Jakie gwiazdy zagoszczą w tym roku w Polsce przy okazji największych muzycznych festiwali?

Wczoraj w Polsce gościł Black Sabbath z Ozzym Osbournem, dziś zagra Aerosmith (wszystko w ramach tegorocznego edycji łódzkiego Impact Festu), a to tylko początek muzycznych wrażeń, które czekają nas do końca sierpnia. Już jutro na Stadionie Narodowym w Warszawie rusza bowiem trzydniowy Orange Warsaw Festival, którego gwiazdami będą m.in. The Pixies, Queens Of The Stone Age, Florence & The Machine, OutKast. Impreza udanie łączy w sobie prezentacje alternatywnego grania z popem, a nawet muzyką taneczną. W tym roku będzie miała akcent kujawsko-pomorski. Na scenie pojawi się toruńskie trio - Organek.


Bob Dylan
Kilka dni później, 20 czerwca w Warszawie miał ruszyć na Pepsi Arenie Pozytywne Wibracje Festival. To propozycja dla wszystkich, którzy lubią ambitny pop, r'n'b, soul, podany z nutką funky i ambientu. Tegoroczną gwiazdą tej imprezy miał być Pharell Williams, twórca popularnego "Happy". Jego występ został jednak odwołany, co sprawiło, że organizatorzy zdecydowali się przenieść całą impreza na późniejszy termin. "Sprawdzamy dostępność pozostałych artystów, postaramy się także o kolejną gwiazdę festiwalu" - piszą na swojej stronie internetowej. Kto i czy w ogóle go zastąpi? Póki co nic na ten temat nie wiadomo.

Koniec czerwca to aż dwie niezwykle mocne muzyczne imprezy. Life Oświęcim Festival (27-28.06), podczas którego na miejskim stadionie wystąpi legenda bluesa Eric Clapton oraz jeden z największych propagatorów muzyki grunge w jej najcięższej formie - Soundgarden. Jako czerwcowe wydarzenie zapowiada się również występ Damona Albarna podczas tegorocznego Malta Festival w Poznaniu. 29 czerwca lider Blues i Gorillaz będzie promował materiał ze swojej debiutanckiej płyty "Everyday Robots", która jak do tej pory jest jedną z najciekawszych rockowych płyt tego roku. Koncert odbędzie się w Starej Gazowni.

Początek lipca już tradycyjnie upłynie pod znakiem gdyńskiego Opener Festival. Powiedzieć o  tym, że lista wykonawców jest zacna, to za mało. Pearl Jam. Faith No More, The Black Keys, Interpol, Jack White, The Afghan Wings, MGMT. Impreza rusza 2 lipca i potrwa cztery dni. Muzyka zabrzmi na kilku scenach. Podobnie jak przed rokiem nie zabraknie teatralnych akcentów. Impreza, która ponad dekadę temu stawiała pierwsze kroki w Warszawie, nieprawdopodobnie rozwinęła swoje skrzydła w Trójmieście. Przez lata zazdrościliśmy Brytyjczykom festiwalu w Glastonbury. Teraz to oni zazdroszczą nam Opener. Przyjeżdżają do Polski w lipcu, bo jest taniej, a ranga wykonawców bywa podobna.

4 lipca w Dolinie Charlotty kolejna odsłona Festiwalu Legend Rocka. Tym razem mega gwiazdą - największą jaka wystąpi w tym roku w Polsce - będzie Bob Dylan, najsłynniejszy bard zza oceanu, którym inspirowały się i wciąż inspirują rzesze rockmanów, autor najsłynniejszych protest songów z "Blowin' In The Wind" i "The Times They Are A-Changin'" na czele. Impreza po tym jak w ubiegłym roku wystąpił na niej Carlos Santana kolejny raz śmiało zdradza swojej aspiracje, do bycie czymś więcej niż tylko przeglądem dinozaurów rocka. Poza Dylanem będzie można wysłuchać koncertu Jethro Tull i Fisha. Warto przy tej okazji wspomnieć, że 12 października były wokalista Marillion zaśpiewa także w Toruniu.

Co jeszcze? W dniach 8-13 lipca w ramach lubelskich Innych Brzmień wystąpi m.in. Goldfrapp. Niemal równolegle - bo od 10 do 13 lipca - w Węgorzewie będzie odbywał się Seven Festival, którego gwiazdami będą Szwedzi z Arch Enemy oraz grindcorowy Napalm Death. Kolejną gwiazda światową, choć z Polski, miał być Behemoth. Po protestach organizatorzy zdecydowali się jednak odwołać jego występ. - Używamy radykalnych środków, aby osiągnąć optymalną ekspresję. Być może są ludzie, którzy nie potrafią poradzić sobie z tym przekazem - komentował sytuację Adam "Nergal "Darski.

W tym samym czasie co Inne Brzmienia i Seven Festival na stadionie narodowym czeka nas jednodniowy Sonisphere Festival. I tutaj lista wykonawców również jest niezwykle kusząca. Alice In Chains, Anthrax, a także Metallica, która tego dnia zaprezentuje  zestaw utworów wybranych przez fanów w internetowym głosowaniu. Lipcowe muzyczne atrakcje zamykają Jarocin Festival od 18 do 20 lipca (obok Anathemy wystąpi m.in. reaktywowana na ten jeden koncert Pidżama Porno), a także Przystanek Woodstock od 31 lipca do 2 sierpnia (m.in. Manu Chao, Accept). Po obfitym muzycznie lipcu, w sierpniu królować będzie OFF Festival (1-3.08), na którego scenie zobaczymy w Katowicach Jesus and Mary Chain oraz Belle & Sebastian.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...