wtorek, 5 listopada 2013

II Rzeczpospolita na rockowo. Kim jest Sam Luxton?

9 listopada na toruńskiej scenie zadebiutuje Sam Luxton, nowy muzyczny projekt, który penetruje polską historię. - Cała estetyka tych czasów jest dla mnie bardzo atrakcyjna. Samochody, moda, kino... - mówi Michał Maliszewski, lider zespołu. - To Polska, o której opowiadali moi dziadkowie.

 
Michał Maliszewski
Toruński gitarzysta przyznaje, że historia nigdy nie interesowała go w szkole. Fascynacja przyszła dopiero później. Z wiekiem. Dziś - jak sam mówi - z wypiekami na twarzy potrafi rzucać cytatami i opowiadać o historycznych ciekawostkach. M.in. o tym, że przed wojną w Polsce zarejestrowanych było prawie 43 tysiące samochodów.

- Kocham swój kraj i uważam się za patriotę. Jestem dumny z jego historii, a jednocześnie świadomy jej ciemnych stron - mówi. 
 
O losach II Rzeczpospolitej postanowił opowiedzieć na rockowo. Tak narodził się jego nowy projekt koncertowy „Wolność, granice, moc i szacunek”, którego nazwa została zaczerpnięta z przemówienia prezydenta Ignacego Mościckiego nad pogrzebie Józefa Piłsudskiego.

- Czytanie materiałów źródłowych podsuwało mi pomysły na kolejne teksty. Niektóre napisałem osobiście, w innych wykorzystałem bezpośrednie cytaty. Bywało, że same układały się w słowa utworów - opowiada Michał Maliszewski. - Przykład? Dwa zdania dialogu pochodzące z majowego zamachu stanu. Piłsudski stojąc na moście mówi do młodego żołnierza, który nie chce go przepuścić „Do mnie, dziecko, będziesz strzelał?”. A porucznik Henryk Piątkowski odpowiada:”Tak, bo taki mam rozkaz”. Napięcie literackie jest w tej wymianie zdań ogromne.

Maliszewski zwraca uwagę, że historia II Rzeczpospolitej jest coraz bardziej na topie, o czym świadczy chociażby wysyp różnych publikacji na ten temat. Wystarczy wejść do księgarni i popatrzeć na półki.

- To było przecież takie lśnienie w naszej historii. Krótki okres, w którym powstaliśmy po zaborach, aby później zostać zgwałconym przez wojnę i okupację. A po wojnie znów przez komunistów - mówi. - Z jednej strony są to czasy już nieosiągalne, a z drugiej na tyle bliskie, że wciąż żyją jeszcze osoby, które je pamiętają.

Jak zaznacza - czternaście piosenek, które składa się na projekt koncertowy Sama Luxtona „Wolność, granice, moc i szacunek” nie jest żadnym wykładem historii. To raczej takie muzyczno-słowne widokówki, impresje na temat jednego z ciekawszych okresów w polskiej historii.
 
- Niektóre z nich zawierają więcej detali, inne mniej. Opisują sprawy ważne politycznie, a nawet osiągnięcia techniczne - zdradza gitarzysta. - Zachęcam do posłuchanie tego materiału na żywo.


*** 
Poza Michałem Maliszewskim (gitara + wokal) zespół tworzą: Adam Staszewski - bas oraz Jacek Leśniewski - perkusja. Swój premierowy materiał zaprezentują 9 listopada w klubie Mocart.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...