środa, 9 lutego 2011

10 przebojów z Torunia - od "Białej flagi" po "Dziewczynę gangstera"

30 lat muzyki rozrywkowej w Toruniu. Zasada prosta. Jeden wykonawca - jeden przebój + okładki płyt, na których dane piosenki ukazały się po raz pierwszy.


1981 - Biała flaga - Republika

"1991"
Tak naprawdę to historia Republiki zaczęła się właśnie od tego utworu.
- 25 kwietnia 1981 roku zagraliśmy nasz pierwszy koncert. Mimo że występ spotkał się z bardzo dobrą reakcją publiczności, nie byliśmy zadowoleni z ówczesnego repertuaru. Oprócz „Białej flagi” wszystkie utwory trafiły wtedy do kosza - wspomina gitarzysta Zbigniew Krzywański.
Później żaden ich występ nie mógł się już bez niej obyć. I choć Republika nagrywała kolejne piosenki, które wspinały się na pierwsze miejsca list przebojów, pierwsze dźwięki „Białej flagi” do dziś powodują mrowienia na karku nie tylko u ich fanów.


1981 - Nocne ulice - Bikini

"Dokument"
Prosty, paroakordowy przebój Zbigniewa Cołbeckiego, który po latach na swojej płycie „Zakazane piosenki” przypomniała grupa Strachy na Lachy.
- Wolę własną wersję, ale mam szacunek dla Grabaża, że odkurzył trochę zapomnianych piosenek z tamtych lat - mówi lider Bikini. - Co do „Nocnych ulic”, to nigdy nie połączyłbym ich z czymś w rodzaju irlandzkiego folku i rocka, bo tak tę interpretację Strachów odebrałem.
Piosenkę miała okazję dwukrotnie wysłuchać publiczność legendarnego festiwalu w Jarocinie w 1982 i 1983 roku.


1982 – Wariat - Rejestracja

"Uwolnij się"
„Nietolerancja jest cechą głupców/Głupota jest mądrością, czy mądrość jest głupotą?” - śpiewał Tomasz „Gelo” Sakierski, a fani Rejestracji w połowie lat 80. wypisywali ten tekst w przejściach podziemnych i na murach domów w całej Polsce. Utwór zagościł również w filmie fabularnym Pawła Karpińskiego „To tylko rock”. We fragmencie, w którym zagrała Rejestracja, wokalista przebija się z mikrofonem przez tłum fanów na scenę. Utwór wciąż robi wrażenie. Bez „Wariata” w swoim repertuarze nie mogła funkcjonować żadna początkująca kapela punkowa.


1987 - Spacerologia - Mariusz Lubomski

"Śpiewomalowanie"
Piosenka doskonale pokazuje styl muzyczny toruńskiego barda, któremu wokalista nadal pozostaje wierny. A frazy w stylu „Mam ręce w kieszeniach, a kieszenie jak ocean” to dziś już niemal klasyka.
- Piosenka narodziła się w 1987 roku, kiedy przez miesiąc mieszkałem w Warszawie - mówi Mariusz Lubomski. - Sławek Wolski, który jest autorem tego tekstu, przysłał mi go ze Szwajcarii. Przeczytałem i wpadłem w zachwyt. Od razu zabrałem się za muzykę. Najpierw powstały zwrotki. Później długi czas nie wiedziałem co zrobić z refrenem.


1989 - Jestem chory na bluesa - Nocna Zmiana Bluesa

"Chory na bluesa"
Hymn wszystkich miłośników muzyki, która narodziła się w delcie Missisipi. Dla lidera Nocnej Zmiany utwór był tak ważny, że jego pierwsze cztery takty wytatuował sobie na ramieniu. Opowiada o początku miłości Sławka Wierzcholskiego do bluesa. Choć nie do końca wiernie.
- Utwór rozpoczyna się od słów: „14 października 70. rok/A w radiu ta muzyka. To był prawdziwy szok”. Gdybym napisał np. „3 kwietnia 73. rok”, to nie zgadzałaby się liczba sylab w wersie - tłumaczy wirtuoz harmonijki. - Dla potrzeb utworu zostało to trochę zmienione. W rzeczywistości była to połowa lat 70. Byłem wtedy uczniem szkoły średniej. Jest to moje wyznanie wiary w bluesa.


1990 - Kocham Cię jak Irlandię - Kobranocka

"Kwiaty na żywopłocie"
- Przeważnie jesteśmy identyfikowani tylko z tym jednym z utworem. Bardzo lubię grać „Irlandię”, ale nienawidzę słuchać tej wersji, która znalazła się na płycie „Kwiaty na żywopłocie” - mówi Andrzej „Kobra” Kraiński. - Fani chwalą, że to bardzo dobry utwór, ale pytają, dlaczego... seplenię. Wszystko przez to, że realizator dźwięku chciał wygładzić moje „sz” i „cz”.
Kilka lat temu wobec narastającej fali polskich emigrantów ma Wyspach Brytyjskich piosenka nabrała w zupełnie nowego znaczenia. Utwór podczas koncertów najczęściej rozbrzmiewa dopiero na bis. W swojej karierze Kobranocce zdarzyło się go wykonywać nawet z... orkiestrą.


1992 - Jako mąż i nie mąż - Atrakcyjny Kazimierz


"Prawdziwa miłość"
- Tekst, tak jak w przypadku wszystkich piosenek Atrakcyjnego Kazimierza, napisał mój brat Rafał. Nie wyobrażam sobie tego zespołu bez niego - podkreślał wielokrotnie w wywiadach Jacek Bryndal. - W kraju toczyła się wówczas dyskusja dotycząca aborcji. Dziś piosenka nie straciła nic ze swojej aktualności. „Jako mąż i niemąż” można odbierać jako odnośnik do wszystkich seksafer z ostatnich lat.
Niewiele osób wie, że nie byłoby tego przeboju, a nawet całego Atrakcyjnego Kazimierza, gdyby nie 60. urodziny ojca Jacka, czyli Kazimierza Bryndala. To właśnie z tej okazji jego synowie postanowili założyć zespół i zaprezentować podczas rodzinnej imprezy premierowy materiał.


2005 - Gdybyś wiedział - Toronto

"Miasto"
Utwór, który już z założenia powinien być przebojem. Popowa melodyjność z tekstem Kasi Nosowskiej. Piosenkę zgłoszono na Festiwal w Opolu 2005, dzięki czemu po długiej przerwie Toruń znów zaistniał na muzycznej mapie Polski. Niestety, sukcesu osiągnąć się nie udało. Po rozpadzie Toronto bracia Sławomir i Dariusz Załeńscy założyli Manchester, w którym grają do dziś. Realizują tam swój przepis na hity:
- Najważniejsza w piosence jest linia melodyczna. Trzeba do tego podejść matematyczne. Linia musi być sinusoidalna - zdradza Sławek Załeński.


2008 - Dekoder TV Trwam - Butelka

"Demonarchia"
Kompozycja zapewniła grupie sporą popularność w Internecie. Teledysk, w którym zakonnice pedałują na rowerach bez siodełek nadal cieszy się niesłabnącą popularnością na YouTube. Butelka uwielbia prowokować, a ojciec Tadeusz Rydzyk nie ma z zespołem łatwo.
- Staram się podsyłać do Radia Maryja nowe teledyski. Chciałbym, aby byli tam na bieżąco z naszą twórczością. Nigdy nie było jednak żadnego odzewu - mówi wokalista Grzegorz Kopcewicz. - Co zrobić, gdy przestanie działać dekoder TV Trwam? Trzeba dzwonić do rozgłośni. W żadnym wypadku nie wolno tego zignorować.


2008 - Dziewczyna gangstera - Manchester

"Manchester"
Ta dość prosta historia o tym, że dziewczyny bardziej wolą zbirów niż porządnych facetów wygrała w 2008 roku konkursie „Trendy” na Festiwalu Top Trendy w Sopocie. Utwór jeszcze bardziej powiększył dotychczasową popularność grupa, która dzięki udziałowi w telewizyjnym „Mtv Rockuje” wyszła wówczas już poza region. Na koncertach nastolatki krzyczały jak za czasów legendarnego The Beatles, na scenie lądowała bielizna, a bywało, że basista Manchesteru po koncertach składał autograf na piersiach. Na fali tej popularności zespół w tym samym roku wydał swoją debiutancką płytę.


2011 - ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...