poniedziałek, 4 marca 2013

Sławek Załeński i kobiety


Dla Sławka Załeńskiego, lidera Manchesteru, dzień bez napisania piosenki, to dzień stracony. Ma ich tyle, że wpadł na pomysł, aby się nimi podzielić. Z kobietami. Dzięki niemu dziesięć najlepszych toruńskich wokalistek zaśpiewa wspólnie na jednej płycie. 

- Postanowiłem zebrać najciekawsze śpiewające torunianki w jednym projekcie. Większość z tych dziewczyn jest niezwykle zdolna, ale jednocześnie nie ma możliwości nagrania własnej płyty – tłumaczy kulisy powstania wydawnictwa Sławek Załeński. – Zaczęło się od listy, którą zrobiłem. Znalazło się na niej dwanaście nazwisk. Wśród nich Asia Czajkowska, Marta Lityńska, a także mniej znana, ale utalentowana Sara Pach. Więcej nazwisk nie będę zdradzał, bo z częścią nie rozmawiałem jeszcze o udziale w tym projekcie.
Sławek Załeński jest naczelnym kompozytorem i autorem tekstów Manchesteru. W ramach odreagowania od grania pop rocka, założył kilka lat temu punkowe trio Aberdeen. Mimo tego baza piosenek w jego komputerze nadal nie przestawała rosnąć. – Piszę ich sporo, bo lubię bawić się różnymi stylami. Tak samo będzie na płycie. Każda z dziewczyn kojarzy mi się z określonym rodzajem muzyki, a więc dla każdej chciałbym napisać odpowiednią piosenkę – mówi gitarzysta. 

Sławek Załeński i Sara Pach
Współpracę przy projekcie zaczął od Asi Czajkowskiej, wokalistki swobodnie poruszającej w klimatach jazzu i soulu, która - tak jak wcześniej Kayah - współpracowała m.in. w Atrakcyjnym Kazimierzem. Aktualnie w domowym studio Sławka Załeńskiego trwają prace nad nagraniami z Sarą Pach. Młoda wokalistka jest laureatką wielu konkursów muzycznych. - Mamy już nagrane dwie piosenki. Materiał jest popowo-dyskotekowy, czyli diametralnie różny od tego co robiłem do tej pory. Nie chcę tworzyć drugiego Manchesteru. Bo po co? – mówi Załeński. 
Gitarzysta ma już doświadczenie w pisaniu dla kobiet. Pamiętamy jak w swoim poprzednim zespole – Toronto – był autorem tekstów dla wokalistki Oksany Predko. Jest również twórcą kilkunastu nigdy nie wydanych utworów dla telewizyjnej pogodynki – Doroty Gardias. Materiał został zarejestrowany na fali jej popularności, gdy wygrała telewizyjny show „Taniec z gwiazdami”. – Nagraliśmy wtedy 4-5 piosenek. To miał być typowo komercyjny projekt, ale wytwórnia zrezygnowała z jego realizacji – opowiada. 
Droga do sfinalizowania jego najnowszej płyty jest jeszcze długa, ale już w kwietniu będzie okazja, aby uchylić rąbek tajemnicy dotyczący tego projektu. Sławek Załeński zagra wówczas wspólnie z Asią Czajkowską w pubie „Pamela”. Podobno będzie sporo elektroniki. Wydawcą płyty z toruńskimi wokalistkami będzie HRPP Records.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...